Jesenjarenje se nastavlja predstavljanjem knjige „Dugi ženski marš“
Udruga SKUP i Gradska Galerija Sikirica pozivaju vas na predstavljanje knjige “Dugi ženski marš: položaj radnica i ženski aktivizam u Hrvatskoj između dvaju svjetskih ratova” Ane Rajković (DAF, 2021.). u sklopu programa Jesenjarenje 4 // Rod, rad, ravnopravnost.
Predstavljanje knjige i razgovor s autoricom održat će se u Sinju u dvorani Palacine u srijedu 6. prosinca s početkom u 19 sati. Razgovor će voditi Dragana Modrić.
Ana Rajković položaj radnika i ženski aktivizam u Hrvatskoj razmatra u kontekstu širih povijesnih lomova i koja pokazuje, kako u predgovoru piše Renata Jambrešić Kirin, „odakle smo krenule i koliko je dug i težak bio marš da bismo osvojile temeljna ženska ljudska prava, više je nego dobrodošla. Kad je pritom riječ o knjizi koju odlikuje sustavnost, istraživačka skrupuloznost i metodološka dosljednost, osjećaj za složenost povijesnih procesa i međupovezanost opće i lokalne, afirmativne i „teške prošlosti“, građanske i radničke historije, onda se radost čitanja udružuje s profesionalnim respektom. Osim nabrojenih, posebna kvaliteta knjige Dugi ženski marš. Položaj radnica i ženski aktivizam u Hrvatskoj između dvaju svjetskih ratova jest feministička etika dijeljenja i umnažanja ženskog intelektualnog naslijeđa te kolegijalnog upućivanja na recentne radove cijelog niza autora i autorica koji se bave novijom poviješću žena u Hrvatskoj i regiji.“
ANA RAJKOVIĆ diplomski studij završila je na Filozofskom fakultetu u Osijeku. Doktorski rad obranila je na Filozofskom fakultetu u Zagrebu s temom Ideološki prijepori u radničkom pokretu u Osijeku (1918.-1939.) pod mentorstvom prof. dr. sc. Tvrtka Jakovine. Uže znanstveno područje interesa joj je socijalna i rodna povijest između dva svjetska rata. Od 2019. zaposlena je u Hrvatskom institutu za povijest – Podružnici za povijest Slavonije, Srijema i Baranje. Program Jesenjarenje nastao je u suradnji udruge Sinjski kulturni urbani pokret i Gradske galerije Sikirica, s ciljem da se kroz različite forme – izložbe, filmske projekcije, stručna predavanja, razgovore s autorima – publici približe određena kompleksna pitanja i aktualna društvena problematika. Program Jesenjarenje nastao je u suradnji udruge Sinjski kulturni urbani pokret i Gradske galerije Sikirica, s ciljem da se kroz različite forme – izložbe, filmske projekcije, stručna predavanja, razgovore s autorima – publici približe određena kompleksna pitanja i aktualna društvena problematika. Program se u 2023. godini održava uz podršku Ministarstva kulture i medija RH, Splitsko-dalmatinske županije i Grada Sinja. Jesenjarenje je dio programa ‘Kultura u zaleđu’ koji se financira iz sredstava podrške Zaklade ‘Kultura nova’ za razvoj produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata.,